2
fotot
Jaga:     
Kroonika

Andrus Ansipit kurvastab Eestis toimuv

Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip (60) sõidab pingelise Brüsseli töögraafiku kõrvalt aastas vähemalt 5000 kilomeetrit jalgrattaga. „See on lausa mu kohustus,” sõnab ta.

Milliste emotsioonidega Eesti igapäevapoliitikat jälgite?
Kurb on. Olen kogu aeg rääkinud, kuidas Eesti kuvand on siin Brüsselis hea ja tugev, aga see kuvand kestab ainult veel mõnda aega. Seda, mis tegelikult Eestis toimub, ei ole mul hea vaadata. Kogu Eesti lihtne ja etteaimatav maksusüsteem on pea peale keeratud. Oleme üleöö saanud astmelise tulumaksu. Jüri Ratas tsiteerib üldkogu kõnes Standard & Poor’si. Ta ütleb, et isegi nemad kiidavad valitsuse investeerimispoliitikat. Nojah, aga see on pool tsitaadist.

Tuleb vaadata hoopis, kuidas nad hoiatavad. Seesama Standard & Poor’s ütleb, et kui eelarve defitsiit läheb üle 0,5%, siis nad alandavad reitingut. Pigem tuleb lugeda välja sealt see hoiatus. Eesti Panga arvates saab see defitsiit olema struktuurne 1,1% ja Euroopa Komisjoni arvates 0,9%. Ratas ütleb uhkusega, et riigi reiting kinnitati senisel kõrgel tasemel. Aga mina küsin, et mida, vend, sina selle senise kõrge taseme nimel oled teinud?

Nüüd on hakatud siis võlgu võtma. Mis mulle hinge läheb – reserve kulutama. Me ei kulutanud neid reserve, mis me Aivar Sõerdiga kahekesi aastatel 2006–2007 kogusime (Ansip virutab rusikaga lauale – toim) isegi keset kõige sügavamat kriisi ära, sest see polnud mõistlik. Nüüd vaatad, kuidas need reservid sulavad. Taavi Rõivas hakkas sellega otsast pihta. Kõik need maksudega žongleerimised ei saada Eestist väljapoole investoritele head sõnumit.

Artikli täismahus lugemiseks:
Telli digiajakiri €/kuu
Oled juba lugeja? Logi sisse

Loe ka neid lugusid